Een evaluatie in 2025 wijst uit dat:
- 38% van de aangemelde cliënten bij Team Geldzorgen werd doorverwezen door een UWV-medewerker, terwijl de rest zelf contact opnam met UWV over hun geldzorgen;
- mensen zich zorgen maken over onder andere schulden of betalingsachterstanden, en geldproblemen die samenhangen met bijvoorbeeld een scheiding of verslaving;
- Team Geldzorgen zorgt dat UWV actie onderneemt, bijvoorbeeld door een toeslag aan te vragen, óf verwijst door naar externe partijen als het Nibud;
- meer dan de helft van de geïnterviewde cliënten baat zegt te hebben bij de hulp van Team Geldzorgen.
Bij UWV weten we: als cliënten kampen met schulden of andere geldzorgen, is het voor hen lastiger om een baan te vinden of te re-integreren naar werk. Daarom zijn we een aantal jaar geleden begonnen om in cliëntgesprekken te letten op signalen van geldzorgen. Zien we zulke signalen? Dan gaan we met de cliënt het gesprek aan en verwijzen we – als diegene het wil – door naar een gespecialiseerd team binnen UWV.
Dit zogeheten Team Geldzorgen staat cliënten te woord, bespreekt met hen of UWV iets kan doen om de problemen te verlichten en geeft advies over externe partijen waarbij zij terechtkunnen. Als het nodig is, kan Team Geldzorgen cliënten ‘warm overdragen’ aan de gemeentelijke schuldhulpverlening. Overigens kunnen cliënten ook zonder doorverwijzing contact opnemen met Team Geldzorgen.
‘Signaleren en doorverwijzen’, noemen we de werkwijze. Na een succesvolle proef op kleine schaal in 2018 en 2019 hebben we hem binnen alle divisies van UWV ingevoerd. Doel: uitkeringsgerechtigden proactief en tijdig helpen om hun geldzorgen aan te pakken. In 2025 hebben we de werkwijze en de invoering binnen heel UWV onder de loep genomen in een evaluatieonderzoek.
Wat kwam er uit het onderzoek naar voren?
- In de periode van januari 2023 tot en met juni 2024 werden 12.628 keer cliënten aangemeld bij Team Geldzorgen – gemiddeld iets meer dan 700 keer per maand. Van deze cliënten werd 38% doorverwezen door een UWV-medewerker met cliëntcontact, de anderen namen zelf het initiatief via het klantencontactcentrum van UWV.
- De zorgen waarmee cliënten bij Team Geldzorgen terechtkwamen, liepen uiteen. De meest voorkomende: (structurele) schulden of betalingsachterstanden, geen of te weinig inkomen door bijvoorbeeld ziekte of werkloosheid, en geldzorgen die samenhangen met iemands sociale situatie. Denk aan een scheiding, verslaving, psychische klachten of dakloosheid.
- Team Geldzorgen hielp cliënten vooral met ingrepen die verlichting kunnen bieden. Dit kan een actie binnen UWV zijn (zoals de verlaging of tijdelijke stopzetting van een termijnregeling, de aanvraag van een toeslag, de eenmalige uitbetaling van een voorschot of de versnelling van lopende zaken). Ook een doorverwijzing naar een externe partij is mogelijk (bijvoorbeeld het Nibud, budgetcoaching, Geldfit, de gemeente of de voedselbank).
- Team Geldzorgen verwees in de onderzoeksperiode 3% van de cliënten door naar de gemeentelijke schuldhulpverlening.
- Meer dan de helft van de geïnterviewde cliënten zegt baat te hebben gehad bij de hulp van Team Geldzorgen.
- Een doorverwijzing naar Team Geldzorgen ontstaat vaak in de dynamiek tussen medewerker en cliënt. Of iemand een cliënt doorverwijst, hangt af van de functie van de medewerker, de ruimte die deze ervaart om geldzorgen met de cliënt te bespreken, de gespreksvaardigheden van de medewerker, de mate waarin deze de werkwijze als een meerwaarde ziet en de mate waarin er aandacht is voor de werkwijze binnen het team van de medewerker.
Naar aanleiding van het onderzoek hebben we de werkwijze ‘Signaleren en doorverwijzen’ verder verbeterd. Zo is de manier van werken nu geïntegreerd in de werkprocessen van de verschillende functies binnen UWV. Verder houden we de werkwijze blijvend onder de aandacht en bieden we medewerkers betere ondersteuning.
Overigens hebben we niet alleen gezorgd voor verbetering van de werkwijze, maar gaan we ook meer aandacht besteden aan preventie van geldzorgen.