De spanningsindicator van UWV meet de verhouding tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt door het geschatte aantal openstaande vacatures te delen door het aantal personen dat in de eerste 6 maanden van hun WW-uitkering zit. De uitkomst van deze rekensom, het aantal vacatures per werkzoekende, geeft een indicatie van de spanning op de arbeidsmarkt. Zijn er naar verhouding meer vacatures dan werkzoekenden? Dan spreken we van een ‘krappe’ of ‘zeer krappe’ arbeidsmarkt. Werkzoekenden kunnen dan vaak gemakkelijker een baan vinden. Het tegenovergestelde is het geval bij een ‘ruime’ of ‘zeer ruime’ arbeidsmarkt. Werkgevers hebben in dat geval meer keus en werkzoekenden meer concurrentie. Als het aantal vacatures en werkzoekenden min of meer in balans is, spreken we van ‘gemiddelde’ spanning.
De spanning op de arbeidsmarkt in Midden-Gelderland is toegenomen maar wordt nog als gemiddeld getypeerd. Dit betekent dat het aantal kortdurend werkzoekenden en het aantal vacatures in evenwicht is. De arbeidsmarkt lijkt zich daarmee te hebben hersteld van de coronacrisis. Die had vooral in de eerste twee kwartalen van 2020 veel invloed op het aantal vacatures (dat zakte) en het aantal werkzoekenden (dat steeg). Toch ligt dat beeld anders als er wordt ingezoomd op beroepsgroep. Zo was de arbeidsmarkt in het 1e kwartaal van 2021 voor veel technische beroepen zeer krap, terwijl die voor chauffeurs van taxi’s en bestelwagens juist zeer ruim was. Voor elke vacature in deze beroepsgroepen waren dus ruim voldoende kandidaten beschikbaar.
De spanning in de hele beroepsgroep zorg en welzijn is krap. Dit komt overeen met de berichtgeving over de grote vraag naar personeel in met name de ziekenhuizen en bij de GGD’s tijdens de coronapandemie. Bij nadere bestudering blijkt de arbeidsmarkt voor maatschappelijk werkers ruim, terwijl deze voor zowel basis- als gespecialiseerd verpleegkundigen zeer krap is. De krapte die wordt geschetst door de ziekenhuizen, gaat dus over het tekort aan zowel basis- als gespecialiseerd verpleegkundigen.
Voor de komende maanden is de verwachting dat de spanning op de arbeidsmarkt verder toeneemt. In de horeca neemt het aantal vacatures, sinds de gedeeltelijke heropening bijvoorbeeld al sterk toe. Dat gaat gepaard met tekorten aan bedienend personeel en een gebrek aan koks. Dit geldt, met enige vertraging, ook voor andere sectoren die door de coronacrisis zijn geraakt. Bijvoorbeeld voor:
- detailhandel
- transport
- cultuur, sport & recreatie
In sectoren waar de arbeidsmarkt al (zeer) krap is en die minder last hebben van de coronacrisis, zoals de bouw en ICT, zal de spanning naar verwachting niet nog veel verder toenemen. Een doorkijk naar de spanningsindicator van Nederland van mei 2021 laat zien dat de spanning mogelijk weer uitkomt op het niveau van voor de coronacrisis. Meer weten over de doorkijk? Lees dan ook het artikel 'Arbeidsmarkt bijna weer krap in 1e kwartaal 2021'.