De schetsen laten de kansen op de arbeidsmarkt zien voor jongeren in de 35 arbeidsmarktregio’s. De schetsen zijn vooral belangrijk voor professionals die zich richten op kansen op de stage-, onderwijs- en arbeidsmarkt voor jongeren.

Veel jongeren werken in conjunctuurgevoelige sectoren, vaak met een flexibel contract. Hierdoor zijn ze kwetsbaar voor economische teruggang. Het aantal nieuwe WW-uitkeringen voor jongeren steeg sterk tijdens de coronacrisis in 2020. Dit is te zien in onderstaande grafiek. In 2021 en 2022 daalde het aantal WW-uitkeringen, gevolgd door een lichte toename in 2023. Dit heeft te maken met de stabilisatie van de economie na de pandemie.

Van de 37.586 jongeren die in 2023 in de WW kwamen, had 10% geen startkwalificatie. Voor deze groep jongeren is het arbeidsperspectief vaak minder duurzaam. Het is lastiger om aan werk te komen, lonen kunnen lager uitvallen en ook het perspectief om door te groeien is minder. Er zijn verschillende manieren waarop jongeren zonder startkwalificatie hun mogelijkheden kunnen vergroten. Bijvoorbeeld door een leerbaan of een andere vorm van scholing. De overheid ondersteunt een leven lang leren en ontwikkelen met een aantal subsidiemogelijkheden. Informatie hierover is te vinden bij het leerwerkloket of het regionaal werkcentrum.

Het aantal jongeren in de samenleving daalt. Daardoor neemt het aantal inschrijvingen voor mbo-opleidingen af. Ook bij opleidingen binnen de Beroeps Opleidende Leerweg (BOL) is er een lichte afname. Bij een BOL-opleiding krijgen studenten veel theorie op school. Tijdens een korte stage doen ze enige praktijkervaring op. Er is wel een lichte stijging bij inschrijvingen voor opleidingen binnen de Beroeps Begeleidende Leerweg (BBL). In een BBL-traject doen studenten al tijdens de opleiding werkervaring op. Dit zorgt voor meer kansen op de arbeidsmarkt. Door de structureel krappe arbeidsmarkt zijn er ook voor de BOL-studenten genoeg baankansen.

Tijdens de coronacrisis was het tekort aan stageplaatsen groot. In 2020 waren er 22.000 stageplaatsen te weinig. In december 2023 was het tekort teruggelopen tot 1.700. Meer dan 99% van de studenten kan nu een stage of leerbaan vinden. Een goede ontwikkeling, omdat stages en leerbanen de eerste kennismaking met werk zijn. Dat is van groot belang voor een goede aansluiting op de arbeidsmarkt.

Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG)