In 3 afzonderlijke publicaties hebben wij mbo-opleidingstypes met elkaar vergeleken:
- Arbeidsmarktpositie mbo: beroepsopleidende leerweg niveau 2 (bol 2) en beroepsbegeleidende leerweg niveau 2 (bbl 2).
- Arbeidsmarktpositie mbo: beroepsopleidende leerweg niveau 3 (bol 3) en beroepsopleidende leerweg niveau 4 (bol 4).
- Arbeidsmarktpositie mbo: beroepsbegeleidende leerweg niveau 3 (bbl 3) en beroepsbegeleidende leerweg niveau 4 (bbl 4).
Belangrijkste uitkomsten:
- De positie op de arbeidsmarkt direct na het behalen van het diploma (de ‘startpositie’) kan goed voorspellen wat de arbeidsmarktpositie is 10 jaar na het afstuderen.
- Opleidingen op niveau 3 en 4 hebben een betere startpositie dan opleidingen op niveau 2.
- Opleidingen in zorg en techniek hebben meestal de beste arbeidsmarktpositie.
- Schoonheids- en haarverzorging en horeca hebben de minst gunstige arbeidsmarktpositie.
- De beroepsbegeleidende leerweg (bbl) geeft over het algemeen een betere arbeidsmarktpositie dan de beroepsopleidende leerweg (bol).
De beoordeling van de startpositie op de arbeidsmarkt is gebaseerd op hoe lang het duurt om een substantiële baan te vinden, het uurloon, het jaarinkomen en of iemand een vaste baan heeft. Daarnaast is gekeken naar de manier waarop de loopbaan zich ontwikkelt in de eerste 10 jaar na het afstuderen. Er is ook een vergelijking gemaakt van de arbeidsmarktpositie na 10 jaar.
Uit een recent onderzoek van SEO Economisch Onderzoek onder ruim 2.000 mbo-gediplomeerden blijkt dat driekwart de kans op het vinden van werk belangrijk of zelfs heel belangrijk vond bij de keuze voor een opleiding. Toch blijken jongeren in de praktijk niet veel gebruik te maken van arbeidsmarktinformatie bij het maken van die keuze. Uit diverse studies blijkt wél dat het gebruik van arbeidsmarktinformatie door jongeren in het kader van studiekeuze groeit. Door dit soort informatie te raadplegen zijn zij in staat om betere studiekeuzes te maken.