UWV - Werken aan perspectief
Over UWV
Werken bij

Congres Inclusieve Arbeidsorganisaties

Datum: 25 mei 2011
Aanvangstijd: - uur

UWV organiseerde in samenwerking met de Universiteit Maastricht het Congres Inclusieve Arbeidsorganisaties in het MECC in Maastricht. Op de dag dat in Den Haag werd gedebatteerd over de wet Werken Naar Vermogen, kwamen ongeveer driehonderd werkgevers, vertegenwoordigers van re-integratie- en uitzendbedrijven en dienstverleners uit de sociale zekerheid, in Maastricht samen om hun licht op te steken over inclusieve arbeidsorganisaties: organisaties die door herindeling van functies en werkprocessen arbeidsplaatsen creëren voor medewerkers met een lichamelijke en/of geestelijke beperking.

Tijdens het congres sprak een aantal prominenten uit de wereld van de sociale zekerheid, wetenschap en re-integratie, over verschillende aspecten van inclusieve arbeidsorganisaties. De presentaties vindt u hierDeze link gaat naar een externe url.

Geen liefdadigheid

De deelnemers kregen in woord en beeld een aantal voorbeelden die duidelijk maakten dat het in dienst nemen van mensen met een beperking, nooit uit liefdadige overwegingen hoeft te gebeuren. Verschillende sprekers lieten zien dat deze medewerkers zich minstens net zo goed als andere werknemers, staande weten te houden in commerciële en dienstverlenende organisaties. Door het aanpassen van functies en herindelen van werkprocessen, zijn deze ‘beperkte’ werknemers juist een extra stimulans voor de bedrijfsvoering. Praktijkvoorbeelden bij Albert Heijn en in het Slotervaartziekenhuis, lieten zien dat er een volwaardige plek is voor Wajongers en andere medewerkers die zich door een geestelijke of lichamelijke aandoening niet voor honderd procent op de arbeidsmarkt kunnen begeven. Werkgevers krijgen een steuntje in de rug door onder meer loondispensatie en administratieve lastenverlichting.
De werkgevers die deelnemen aan projecten en experimenten met het werken met Wajongers, waren enthousiast over de resultaten in de praktijk. Vooral als er door middel van ‘job carving’ en het innovatief herontwerpen van werkprocessen, nieuwe functies worden gecreëerd voor deze groep werknemers. Meer informatie leest u in het artikel dat gepubliceerd is in het vaktijdschrift ‘Aan de slag(pdf - 2254kb)’.

Innovatieve benadering

Inclusieve arbeidsorganisaties kunnen een oplossing zijn voor het dilemma waarmee werkgevers te maken kunnen krijgen, nu het kabinet voorstelt dat er met minder middelen intensiever moet worden gere-integreerd. De voorbeelden die werden besproken door onder anderen Andries de Grip van UWV, Elanda de Wit van USG Restart en Frans Nijhuis, hoogleraar bij de Universiteit Maastricht, laten zien dat er zelfs in grote en complexe organisaties ruimte is om functies te ontleden en opnieuw in te delen, zodat er meer arbeidskansen ontstaan voor medewerkers met een beperking. Gesteund door positieve maatregelen van de overheid, kunnen deze innovatieve benaderingen van werkprocessen en bedrijfsvoering voor een broodnodige stijging zorgen van de arbeidsparticipatie van Wajongers en andere mensen met een beperking die niet voor honderd procent inzetbaar zijn op de arbeidsmarkt.

Advies

Wilt u aan de slag met de methodiek van de inclusieve arbeidsorganisatie? Of heeft u vragen over deze innovatieve benadering van inrichting van een organisatie die op het congres onbeantwoord zijn gebleven? Wij geven u graag advies. U kunt contact opnemen door een email te sturen naar ihw@maastrichtuniversity.nl.

Om de tekst van deze website voor te laten lezen heeft u minimaal Flash speler 8 nodig. Deze speler kunt u installeren via de website van Adobe.
U kunt ook de tekst op deze pagina als audiobestand (mp3) beluisteren.

Geen geluid?